Agenda

Keynote: 35 minutes with an additional 5 minutes for questions. Invited: 20 minutes with an additional 5 minutes for questions.

Keynote

Shigeki Tomishima Intel Portland, USA
Paolo Cappelletti STMicroelectronics, Italy
Hongmei Wang Micron, USA
Jian-Ping Wang University of Minnesota
Victor Zhirnov Semiconductor Research Corporation

Invited

Nikolaos Papandreou IBM, Zurich
Dieter Bimberg CIOMP Changchun and TU Berlin
Damien Querlioz Centre de Nanoscience et de Nanotechnologie, Palaiseau, France
Jon Slaughter IBM, Albany
Raimondo Cecchini CNR, Institute for Microelectronics & Microsystems, Agrate Brianza, Italy
Ali Cokirmak University of Connecticut
Matthias Wuttig RWTH Aachen University of Technology, Germany
Junji Tominaga National Institute of Advanced Industrial Science & Technology
Lambert Alff TU Darmstadt
Chris Regan UCLA
Alessandro Fumarola MPIMSP
Masumi Saitoh Toshiba
Patrick Lomenzo TU Dresden/NamIab
Milan Pesic Applied Materials, Santa Clara, CA
Qianqian Huang Peking University
Hyunsang Hwang POSTECH, Korea
Jaydeep Kulkarni University of Texas
Yoeri van de Burgt Eindhoven University of Technology, The Netherlands
Alexandre Levisse EPFL, Switzerland
Eric Pop Stanford University
Zhan Liu Yale University
Fei Mo University of Tokyo
Bipin Rajendran New Jersey Institute of Technology
Takashi Ando IBM TJ Watson Research Center
Jing Li University of Wisconsin-Madison
Matthew Marinella Sandia National Laboratories. USA
Weisheng Zhao Beihang University

To Poster Session Presenters: The dimensions of the posters need to be 24 x 36 inches. There is no specific format or template, you can make your own design.

You should bring your posters on the morning of the first day of October 28. There’ll be a volunteer collecting the posters.

Poster Session

Ryo TamuraAdvantest Corporation
Hassen AzizaAix Marseille University
Darshil Gala ​Carnegie Mellon University
Yiqi YuCarnegie Mellon University
Yuanzhi MaCarnegie Mellon University
Massimo LongoCNR, Institute for Microelectronics & Microsystems
Konrad SeidelFraunhofer IPMS. Center Nanoelectronic Technologies
Panni WangGeorgia Institute of Technology
Zhongrui WangUniversity of Massachusetts
Rivu MidyaUniversity of Massachusetts
Navnidhi UpadhyayUniversity of Massachusetts
Jaidah Mohan/
Nonh Chan Jung
University of Texas
Harrison Sejooj KimUniversity of Texas
Takashi OnayaUniversity of Texas
Dasol KimYonsei University

Monday, October 28 (Day 1)

7:30-8:30 Breakfast/Registration
8:30-8:40 Opening
8:40-9:20 Keynote: Shigeki Tomishima
9:20-9:45  Nikolaos Papandreou
9:45-10:10 Dieter Bimberg
10:10-10:30 Break
10:30-10:55 Patrick Lomenzo
10:55-11:20 Qianqian Huang
11:20-11:45 Milan Pesic
12:00-1:15 Lunch
1:30-2:10 Keynote: Paolo Giuseppe Cappelletti
2:10-2:35 Junji Tominaga
2:35-3:00 Raimondo Cecchini
3:00-3:25 Eilam Yalom
3:25-3:45 Eric Pop
3:45-4:10 Break
4:10-4:35 Zhan Liu
4:35-5:00 Fei Mo
5:00-6:30 Poster Session
6:30 Dinner (Buffet)

Tuesday, October 29 (Day 2)

7:30-8:30Breakfast/Registration
8:30-9:10Keynote: Jian-Ping Wang
9:10-9:35Jon Slaughter
9:35-10:00Weisheng Zhao
10:00-10:25Damien Querlioz
10:25-10:45Break
10:45-11:10Jaydeep Kulkarni
11:10-11:35Alexandre Levisse
11:35-12:00Yoeri van de Burgt
12:00-1:15Lunch
1:30-2:10Keynote: Hongmei Wang
2:10-2:35Ali Gokirmak
2:35-3:00Hyunsang Hwang
3:00-3:25Matthias Wuttig
3:25-3:45Stefano Ambrogio
3:45-4:00Break
4:00-4:25Masumi Saitoh
4:25-4:50Chris Regan
4:50-5:15Lambert Alff
5:15-5:40Alessandro Fumarola
6:30-8:30Banquet Dinner

Wednesday, October 30 (Day 3)

7:30-8:30Breakfast/Registration
8:30-9:10Keynote: Victor Zhirnov
9:10-9:35Jing Li
9:35-10:00Takashi Ando
10:00-10:25Matthew Marinella
10:25-10:40Break
10:40-11:05Bipin Rajendran
11:05-11:30Can Li
11:30-12:00Award Ceremony/Closing Remarks
12:00-1:00Lunch
1:30-2:30Conference Social Event (Sarah P. Duke Gardens)

Sponsor